XML RSS
What is this?
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Add to Google
 
 
 
 
 
SUBSCRIBE HERE FOR FREE NEWSLETTER:

Enter your E-mail Address

Enter your First Name

Which Topic of Badminton are You Interested In:

Then

Don't worry -- your e-mail address is totally secure. I promise to use it only to send you Badminton Zine.
 

Yonex sunrise World Championship 2009

Men's Singles
Women's Singles
Men's Doubles
Women's Doubles
Mixed Doubles

Men's Singles

Round 1
Round 2
Round 3
Quater Finals
Semi Finals
Finals
Winner
Chong Wei Lee [1]            
             
Dieter Domke            
             
Ola Fagbemi            
             
Rajiv Ouseph            
             
Tien Minh Nguyen [14]            
             
Petr Koukal            
             
Brice Leverdez            
             
Henrik Toth            
             
Sony Dwi Kuncoro [6]            
             
Michael Lahnsteiner            
             
Przemyslaw Wacha            
             
Hsuan Yi Hsueh            
             
Chetan Anand [15]            
             
Ji Hoon Hong            
             
Stilian Makarski            
             
Alistair Casey            
             
Peter Hoeg Gade [3]            
             
Valeriy Atrashchenkov            
             
Stefan Wojcikiewicz            
             
Sho Sasaki            
             
Yan Kit Chan [10]            
             
Kaveh Mehrabi            
             
Scott Evans            
             
Vladimir Malkov            
             
Dan Lin [5]            
             
Misha Zilberman            
             
Tsuen Seng Lee            
             
Tanongsak Saensomboonsuk            
             
Chunlai Bao [11]            
             
Dicky Palyama            
             
Michal Matejka            
             
Henri Hurskainen            
             
Joe Wu            
             
Bobby Milroy            
             
Kestutis Navickas            
             
Boonsak Ponsana [16]            
             
Jan O Jorgensen            
             
Andrew Smith            
             
Steinar Klausen            
             
Sung Hwan Park [8]            
             
Wei Ng            
             
Jan Vondra            
             
Arvind Bhat            
             
Yu Hsing Hsieh [9]            
             
Dmytro Zavadsky            
             
Mathieu Lo Ying Ping            
             
Christian Boesiger            
             
Taufik Hidayat [4]            
             
Zi Liang Derek Wong            
             
Gabriel Ulldahl            
             
Yuhan Tan            
             
Simon Santoso [13]            
             
Marc Zwiebler            
             
Kevin Cordon            
             
Kenichi Tago            
             
Joachim Persson [7]            
             
Raul Must            
             
Ivan Sozonov            
             
Ville Lang            
             
Choong Hann Wong [12]            
             
Kashyap P            
             
Ali Shahhosseini            
             
Eric Pang            
             
Jin Chen [2]            
             

Women's Singles

Round 1
Round 2
Round 3
Quater Finals
Semi Finals
Finals
Winner
Mi Zhou [1]            
             
bye            
             
Nanna Brosolat Jensen            
             
Michelle Chan Ky            
             
Mew Choo Wong [14]            
             
Shannon Pohl            
             
Chloe Magee            
             
Ai Goto            
             
Xingfang Xie [5]            
             
bye            
             
Mingtian Fu            
             
Linda Zechiri            
             
Judith Meulendijks [16]            
             
Anna Rice            
             
Akvile Stapusaityte            
             
Salakjit Ponsana            
             
Yihan Wang [4]            
             
bye            
             
Anu Nieminen            
             
Susan Hughes            
             
Juliane Schenk [11]            
             
Aditi Mutatkar            
             
Hadia Hosny            
             
Ella Diehl            
             
Hongyan Pi [8]            
             
bye            
             
Moon Hi Kim            
             
Shih Han Hung            
             
Maria Kristin Yulianti [15]            
             
Sophia Hansson            
             
Lianne Tan            
             
Elena Prus            
             
Porntip Buranaprasertsuk            
             
Lydia Li Ya Cheah            
             
Hsiao Huan Chen            
             
Chen Wang [9]            
             
Nathalie Descamps            
             
Adrianti Firdasari            
             
Larisa Griga            
             
Lan Lu [7]            
             
Sayale Gokhale            
             
Jie Yao            
             
Alesia Zaitsava            
             
Pui Yin Yip [13]            
             
Rachel Hindley            
             
Charmaine Reid            
             
bye            
             
Tine Rasmussen [3]            
             
Aiying Xing            
             
Kristina Ludikova            
             
Elisa Chanteur            
             
Petya Nedelcheva [10]            
             
Olga Konon            
             
Anastasia Prokopenko            
             
bye            
             
Saina Nehwal [6]            
             
Jeanine Cicognini            
             
Kati Tolmoff            
             
Karen Foo Kune            
             
Hye Youn Hwang [12]            
             
Maja Tvrdy            
             
Yu Hirayama            
             
bye            
             
Lin Wang [2]            
             

Men's Doubles

Round 1
Round 2
Round 3
Quater Finals
Semi Finals
Finals
Winner
Markis Kido [1]
Hendra Setiawan
           
             
BYE            
             
Chung Shien Hu
Chia Hsin Tsai
           
             
bye            
             
Kenichi Hayakawa [14]
Kenta Kazuno
           
             
Rupesh Kumar
Sanave Thomas
           
             
Gun Woo Cho
Yeon Seong Yoo
           
             
Mathew Fogarty
Dean Schoppe
           
             
Mohd Zakry Abdul Latif [8]
Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari
           
             
bye            
             
Yoshiteru Hirobe
Hajime Komiyama
           
             
bye            
             
Yonathan Suryatama Dasuki [11]
Rian Sukmawan
           
             
Biao Chai
Xiaolong Liu
           
             
Vladimir Ivanov
Ivan Sozonov
           
             
Valeriy Atrashchenkov
Georgiy Natarov
           
             
Lars Paaske [3]
Jonas Rasmussen
           
             
bye            
             
Sang Hoon Han
Baek Choel Shin
           
             
bye            
             
Michal Logosz [10]
Robert Mateusiak
           
             
Richard Eidestedt
Andrew Ellis
           
             
William Milroy
Toby Ng
           
             
Wouter Claes
Frederic Mawet
           
             
Yun Cai [5]
Haifeng Fu
           
             
bye            
             
Hendri Kurniawan Saputra
Hendra Wijaya
           
             
Ruud Bosch
Koen Ridder
           
             
Chieh Min Fang [15]
Sheng Mu Lee
           
             
Christian Boesiger
Anthony Dumartheray
           
             
Baptiste Careme
Labar Ronan
           
             
Michael Fuchs
Ingo Kindervater
           
             
Akshay Dewalkar
Jishnu Sanyal
           
             
Patipat Chalardchaleam
Nuttaphon Narkthong
           
             
Jorrit De Ruiter
Jurgen Wouters
           
             
Vitalij Durkin [16]
Alexandr Nikolaenko
           
             
Yohan Hadikusumo Wiratama
Wai Hong Wong
           
             
Zhendong Guo
Chen Xu
           
             
bye            
             
Mohammad Ahsan [7]
Bona Septano
           
             
Hanbin He
Ye Shen
           
             
Vitaly Konov
Dmytro Zavadsky
           
             
Kristof Hopp
Johannes Schoettler
           
             
Anthony Clark [9]
Nathan Robertson
           
             
bye            
             
Adrian Liu
Derrick Ng
           
             
bye            
             
Jae Sung Jung [4]
Yong Dae Lee
           
             
Vladimir Metodiev
Krasimir Yankov
           
             
Shintaro Ikeda
Shuichi Sakamoto
           
             
Howard Bach
Tony Gunawan
           
             
Tan Fook Choong [12]
Wan Wah Lee
           
             
bye            
             
Juergen Koch
Peter Zauner
           
             
bye            
             
Mathias Boe [6]
Carsten Mogensen
           
             
Naoki Kawamae
Shoji Sato
           
             
Chong Ming Chan
Choon Eng Chew
           
             
Tarun Kona
Arun Vishnu
           
             
Hung Ling Chen [13]
Yu Lang Lin
           
             
bye            
             
Ola Fagbemi
Jinkan Ifraimu
           
             
bye            
             
Kien Keat Koo [2]
Boon Heong Tan
           
             

Women's Doubles

Round 1
Round 2
Round 3
Quater Finals
Semi Finals
Finals
Winner
Eei Hui Chin [1]
Pei Tty Wong
           
             
bye            
             
Emelie Lennartsson
Emma Wengberg
           
             
bye            
             
Miyuki Maeda [11]
Satoko Suetsuna
           
             
bye            
             
Savitree Amitapai
acharaporn Munkit
           
             
Petya Nedelcheva
Dimitria Popstoikova
           
             
Jing Du [5]
Yang (F) Yu
           
             
bye            
             
Steffi Annys
Severine Corvilain
           
             
bye            
             
Nitya Krishinda Maheswari [13]
Greysia Polii
           
             
bye            
             
Yin Loo Lim
Marylen Poau Leng Ng
           
             
Shizuka Matsuo
Mami Naito
           
             
Jung Eun Ha [4]
Min Jung Kim
           
             
bye            
             
Hyung Jung Ko
Sun Young Park
           
             
bye            
             
Helle Nielsen [12]
Marie Roepke
           
             
bye            
             
Sandra Marinello
Birgit Overzier
           
             
Anna Kobceva
Elena Prus
           
             
Yawen Zhang [8]
Tingting Zhao
           
             
bye            
             
Grace Daniel
Gideon Mary
           
             
bye            
             
Valeri Sorokina [14]
Nina Vislova
           
             
Fan Frances Liu
Yu Yan Vanessa Neo
           
             
Danielle Barry
Donna Haliday
           
             
Tsz Ka Chan
Ying Suet Tse
           
             
Chew Yen Fong
Hing Yau Mooi
           
             
Jeanine Cicognini
Sabrina Jaquet
           
             
Jenny Wallwork
Gabrielle White
           
             
Shendy Puspa Irawati [10]
Meiliana Jauhari
           
             
bye            
             
Laura Choinet
Weny Rahmawati
           
             
bye            
             
Jin Ma [6]
Xiaoli Wang
           
             
Olga Golovanova
Anastasia Prokopenko
           
             
Hung Yung Chan
Hoi Wah Chau
           
             
bye            
             
Shinta Mulia Sari [15]
Lei Yao
           
             
bye            
             
Sook Chin Chong
Khe Wei Woon
           
             
bye            
             
Hyo Jung Lee [3]
Kyung Won Lee
           
             
Maya Dobreva
Atanaska Spasova
           
             
duanganong Aroonkesorn
Kunchala Voravichitchaikul
           
             
bye            
             
Lena Frier Kristiansen [9]
Kamilla Rytter Juhl
           
             
bye            
             
Rachel Thomas
Sarah Thomas
           
             
bye            
             
Wen Hsing Cheng [7]
Yu Chin Chien
           
             
Spela Silvester
Maja Tvrdy
           
             
Rachel Van Cutsen
Paulien Van Dooremalen
           
             
bye            
             
Mizuki Fujii [16]
Reika Kakiiwa
           
             
bye            
             
Aparna Balan
Shruti Kurian
           
             
bye            
             
Shu Cheng [2]
Yunlei Zhao
           
             

Mixed Doubles

Round 1
Round 2
Round 3
Quater Finals
Semi Finals
Finals
Winner
Yong Dae Lee [1]
Hyo Jung Lee
           
             
bye            
             
Ales Murn
Spela Silvester
           
             
bye            
             
Chen Xu [14]
Yunlei Zhao
           
             
bye            
             
Stilian Makarski
Diana Dimova
           
             
Wai Hong Wong
Wai Chee Koon
           
             
Zhongbo Xie [5]
Yawen Zhang
           
             
bye            
             
Chieh Min Fang
Wen Hsing Cheng
           
             
bye            
             
Anthony Clark [11]
Donna Kellogg
           
             
Misha Zilberman
Svetlana Zilberman
           
             
Arun Vishnu
Aparna Balan
           
             
Noriyasu Hirata
Shizuka Matsuo
           
             
Bo Zheng [3]
Jin Ma
           
             
bye            
             
Liu Ying Goh
Peng Soon Chan
           
             
bye            
             
Sudket Prapakamol [9]
Saralee Thoungthongkam
           
             
Hung Ling Chen
Chia Chi Chou
           
             
Baptiste Careme
Laura Choinet
           
             
Joe Wu
Danielle Barry
           
             
Thomas Laybourn [7]
Kamilla Rytter Juhl
           
             
bye            
             
Sarah Thomas
Richard Vaughan
           
             
bye            
             
Devin Lahardi Fitriawan [16]
Lita Nurlita
           
             
Wouter Claes
Nathalie Descamps
           
             
Jorrit De Ruiter
Ilse Vaessen
           
             
Ivan Sozonov
Anastasia Prokopenko
           
             
Johannes Schoettler
Birgit Overzier
           
             
Henry Tam
Donna Haliday
           
             
Anthony Dumartheray
Sabrina Jaquet
           
             
Yohan Hadikusumo Wiratama [10]
Hoi Wah Chau
           
             
bye            
             
Vitalij Durkin
Nina Vislova
           
             
bye            
             
Joachim Fischer Nielsen [6]
Christinna Pedersen
           
             
Iztok Utrosa
Maja Tvrdy
           
             
William Milroy
Fiona Mckee
           
             
Chris Adcock
Gabrielle White
           
             
Yeon Seong Yoo [15]
Min Jung Kim
           
             
bye            
             
Jien Guo Ong
Sook Chin Chong
           
             
bye            
             
Hanbin He [4]
Yang (F) Yu
           
             
Khe Wei Woon
Mohd Razif Abdul Latif
           
             
Valeriy Atrashchenkov
Elena Prus
           
             
Alexandr Nikolaenko
Valeri Sorokina
           
             
Robert Mateusiak [12]
Nadiezda Kostiuczyk
           
             
bye            
             
Nathan Robertson
Jenny Wallwork
           
             
bye            
             
Diju Valiyaveetil [8]
Jwala Gutta
           
             
Yu Hsing Hsieh
Yu Chin Chien
           
             
Kien Keat Koo
Hui Lin Ng
           
             
Ruud Bosch
Paulien Van Dooremalen
           
             
Songphon Anugritayawon [13]
Kunchala Voravichitchaikul
           
             
bye            
             
Aleksei Konakh
Alesia Zaitsava
           
             
bye            
             
Nova Widianto [2]
Liliyana Natsir
           
             


Return from Yonex sunrise World Championship 2009 Results to Match Results
Return from Yonex sunrise World Championship 2009 to Badminton Information
Home | About Us | Badminton Blog | Clubs and Venues
Articles | Contact Us | Site Map | FREE NEWSLETTER


Copyright 2008 www.badminton-information.com
PRIVACY POLICY
http://www.badminton-information.com/     FREE NEWSLETTER | CONTACT US | | AddThis Feed Button |